Dlaczego warto używać testera akumulatora? - DoWarsztatu.com

2018-03-21
Dlaczego warto używać testera akumulatora? - DoWarsztatu.com

Okresowe kontrolowanie poziomu naładowania akumulatora pozwoli zachować maksymalną sprawność jego działania przez możliwie długi czas. Do kontrolowania poziomu naładowania akumulatorów powszechnie wykorzystuje się elektroniczne lub manualne testery, które mierzą wartość napięcia, a w bardziej zaawansowanych modelach, także inne parametry pozwalające na w miarę precyzyjne określenie poziomu zużycia akumulatora.

Jeśli na odczycie testera pojawi się wynik, który oznacza, że akumulator jest niedoładowany, warto jak najszybciej podłączyć go pod prostownik z rozruchem. Stale niedoładowany akumulator ulegnie zasiarczeniu i sprawność jego działania będzie systematycznie maleć. Przy niskiej temperaturze powietrza taki akumulator może nie mieć już wystarczającej mocy, by odpalić silnik naszego samochodu. Dlatego z testera akumulatora warto korzystać w regularnych odstępach czasu, a zwłaszcza w okresie poprzedzającym nadejście większych mrozów. Dzięki temu zabezpieczymy się przed przykrą niespodzianką w postaci niemożliwości odpalenia samochodu pozostawionego na noc pod domem.

Czym jest tester akumulatora?

To rodzaj miernika, przeznaczonego do sprawdzania poziomu naładowania akumulatora oraz jego zdolności rozruchowej. Mierząc poziom napięcia, możemy określić stopień naładowania akumulatora, ewentualnie wykryć jego uszkodzenie w czasie kontroli stanu technicznego –np.uszkodzenia jednego z ogniw akumulatora. Z miernika możemy skorzystać bez konieczności wyjmowania akumulatora z auta. Wystarczy podłączyć go do klem akumulatora i odczytać wynik na wyświetlaczu. Jeśli wartość napięcia prądu w akumulatorze samochodowym oscyluje w granicach 12,4-12,6V, akumulator jest naładowany. Jeśli jednak wartość napięcia na akumulatorze jest niższa, możemy mieć pewność, że akumulator jest niedoładowany lub uszkodzony. O głębokim rozładowaniu akumulatora możemy mówić już wówczas, gdy wartość napięcia będzie oscylowała w granicach 11V. Urządzenie pozwala również na sprawdzenie spadku napięcia podczas rozruchu co również daje nam pewne informacje o stanie technicznym akumulatora.

Dla skontrolowania prawidłowości ładowania należy dokonać pomiaru napięcia akumulatora na włączonym silniku auta. W tym przypadku wartość napięcia powinna oscylować w granicach 14,5V , tester pozwala sprawdzić stan alternatora i pulsację w trakcie ładowania zarówno pod obciążeniem jak i z wyłączonymi odbiornikami.

Warto pamiętać, że ogólnodostępne, stosunkowo tanie testery akumulatorów samochodowych przystosowane są do mierzenia napięcia jedynie w klasycznych akumulatorach kwasowo-ołowiowych. Do mierzenia napięcia w akumulatorach żelowych i AGM wykorzystuje się bardziej specjalistyczne modele testerów.

Dla kogo tester akumulatora?

To jedno z podstawowych narzędzi znajdujących się na wyposażeniu każdego profesjonalnego warsztatu samochodowego. Ze względu na prostotę obsługi i niewielki koszt zakupu nieskomplikowanego modelu testera 6-12V, tego typu sprzęt powinien znaleźć się również na wyposażeniu każdego kierowcy. Przyda się on zwłaszcza tym właścicielom pojazdów, którzy jeżdżą mało i zwykle poruszają się na krótkich trasach. W takich sytuacjach najczęściej dochodzi do częściowego rozładowania akumulatora, spadku jego pojemności i w konsekwencji, obniżenia sprawności jego działania. Używając testera, można sprawdzić, jak bardzo akumulator jest rozładowany i w razie potrzeby podłączyć go pod prostownik.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2018

Polecane

TESTER AKUMULATORA OPTIMA 806 NA 12 V

TESTER AKUMULATORA OPTIMA 806 NA 12 V

700,00 zł brutto/1szt.7000 pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 44 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-21
Ok
2023-07-01
Jest ok polecam :)
pixel