Ile kosztuje założenie warsztatu samochodowego?
Założenie warsztatu samochodowego to dość duże wyzwanie, nie tylko organizacyjne, ale także budżetowe. Jak do niego podejść i zaplanować wydatki? Sprawdzimy, ile trzeba przeznaczyć pieniędzy, by otworzyć własny warsztat samochodowy.
Podstawowe usługi - jakie wybrać?
Przede wszystkim na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie usługi miałyby być świadczone w warsztacie samochodowym. Czy ma to być zwykły warsztat, który zajmuje się wymianą części, opon, szyb, czy świadczy specjalistyczne usługi, do wykonania których potrzebny jest także i specjalny sprzęt. Wszystkie te szczegóły mogą generować dodatkowe koszty już na starcie. W Polsce także prowadzenie serwisu samochodowego nie jest działalnością koncesjonowaną, nie trzeba też mieć formalnego wykształcenia w tym kierunku. Najlepszym weryfikatorem kompetencji jest rynek – dla zadowolonych klientów nie ma znaczenia, jakie wykształcenie ma mechanik.
Bardzo dobrym pomysłem na samym starcie działalności jest nawiązanie współpracy z siecią zapewniającą nie tylko zaopatrzenie w części i materiały eksploatacyjne po promocyjnych cenach, ale także dającą dostęp do dokumentacji serwisowej, zapewniającą sklepów narzędziowych oferuje takie zniżki i zapewnia pomoc przy tworzeniu warsztatów – od konsultacji z ekspertami, przez gotowe, sprawdzone projekty obiektów, szkolenia dla mechaników, aż po pomoc w pozyskaniu i sfinansowaniu niezbędnego wyposażenia oraz wsparcie marketingowe i reklamowe. Może to już na początku pozwolić ograniczyć wydatki.
W co wyposażyć warsztat samochodowy?
Jest co najmniej kilka podstawowych narzędzi i maszyn, bez których nie można w ogóle otworzyć warsztatu samochodowego. Część z nich warto kupić od razu, o innych można pomyśleć nieco później. O czym jednak nie można zapomnieć? To przede wszystkim:
- Urządzenia diagnostyczne;
- Wózki narzędziowe,
- Mierniki;
- Podnośniki do pojazdów;
- Prasa hydrauliczna;
- Podstawowe narzędzia: komplet kluczy, śrubokręty;
- Wieszaki na narzędzia, szafka narzędziowa;
- Inne narzędzia: wiertarki, szlifierki, leżanki;
- Akcesoria BHP: kombinezon, rękawice, maska.
Wszystkie te pozycje są do kupienia w specjalistycznych sklepach narzędziowych.
Ile kosztuje wyposażenie warsztatu? Najważniejsza tutaj jest jakość sprzętu, to ona w głównej mierze określa koszty. Wybierając certyfikowane, wysokiej jakości urządzenia, kompletne wyposażenie warsztatu może sięgnąć nawet 80-100 tys. złotych. Wystarczy wspomnieć o dobrym sprzęcie diagnostycznym, którego ceny zaczynają się od 3 tys. złotych, czy o narzędziach, z których za każde trzeba zapłacić co najmniej kilkaset złotych. W warsztacie nie może zabraknąć także kanału lub podnośnika umożliwiający pracę pod pojazdem. Koszt jego budowy to na wstępie już ok. 3-5 tysięcy złotych.
Gdzie zlokalizować warsztat, kogo zatrudnić?
I na koniec warto zastanowić się, gdzie miałby być zlokalizowany taki warsztat i kto miałby w nim pracować. Czy bardziej opłaca się zakup lub może wynajęcie powierzchni? Także pracownicy są potrzebni w warsztacie, zazwyczaj dobrze wykwalifikowani i doświadczeni w swojej dziedzinie będą oczekiwali pensji znacznie wyższych od kolegów, którzy dopiero uczą się swojego fachu.
Wszystkie te aspekty są niezwykle ważne i nie można o nich zapomnieć. Dobry biznesplan powinien je wszystkie uwzględnić i jednocześnie pomóc zaplanować wydatki, zarysować strategię i reklamę nowo powstałego warsztatu tak, by mógł on na siebie zarabiać i zwrócić wszystkie koszta.
Warto także pamiętać, że niektóre koszta są jedynie sezonowe, a niektóre stałe i należy je pokrywać przez cały rok funkcjonowania warsztatu. Mowa tutaj o: energii elektrycznej, wynajmie pomieszczeń, wodzie, odprowadzeniu ścieków, ubezpieczeniu, utylizacji odpadów, dostępie do Internetu, utrzymaniu domeny internetowej i konta pocztowego. Do najważniejszych wydatków w tej grupie należą oczywiście wynagrodzenia pracowników, o których wspomniane było przed momentem.
Zupełnie oddzielne miejsce w tabeli budżetowej powinna zajmować rubryka z ewentualnymi inwestycjami. Zalicza się do nich rozwój warsztatu, nowy sprzęt, czy choćby szkolenie pracowników. Mechanika nie stoi w miejscu, ona także się rozwija, a każdy nowoczesny warsztat musi oferować usługi na najwyższym możliwym poziomie, by móc równać się z konkurencją.
Jak widać, stworzenie nowego warsztatu samochodowego to duże przedsięwzięcie, które należy dobrze przemyśleć i przygotować plan, który będzie w stanie uwzględnić wszystkie wydatki. Można poprosić o pomoc specjalistów, którzy specjalizują się w tej dziedzinie. Z ich pomocą to zadanie może okazać się nieco łatwiejsze.