Jaki kompresor do warsztatu samochodowego?

2021-01-11
Jaki kompresor do warsztatu samochodowego?

Często wybór wydajnego kompresora do warsztatu samochodowego rodzi spore problemy. Jakiej pojemności urządzenie wybrać, jakiej firmy, z jakim ciśnieniem roboczym? Kompresor tłokowy, a może kompresor bezolejowy - który wybrać? Sprawdź, czego dokładnie potrzebujesz do swojego warsztatu.

Czym różni się kompresor tłokowy od bezolejowego?

Sprężarki zazwyczaj dzieli się ze względu na budowę. Są one wyporowe, przepływowe i inne. Do pierwszej grupy zalicza się właśnie między innymi kompresory tłokowe czy śrubowe, do drugiej - wirowe czy promieniowe. Trzecia grupa zawiera kompresory chemiczne.

Sprężarka tłokowa działa w dość prosty sposób. Jej działanie opiera się na tłoku, który redukuje objętość powietrza, tym samym podnosząc ciśnienie. Zazwyczaj używa się właśnie kompresorów tłokowych olejowych. Pozwalają one na skumulowanie sprężonego powietrza i przeniesienie go na inne narzędzia i kolejne urządzenia w warsztacie, połączone bezpośrednio z kompresorem. Takim narzędziem napędzamy przede wszystkim urządzenia pneumatyczne, ale także te służące do malowania czy pompowania.

Kompresory bezolejowe znacznie częściej stosuje się w szeroko pojętych branżach specjalistycznych, na przykład w branży spożywczej lub farmaceutycznej. Te narzędzia mają pierścienie wykonane z materiału, który pozwala im na długą pracę bez smarowania.

Kompresor olejowy i bezolejowy - wady i zalety

Już na wstępie warto zaznaczyć, że jeśli zależy nam na wygodnym i łatwym transporcie urządzenia, powinniśmy zaopatrzyć warsztat samochodowy w kompresor bezolejowy. Jest on niewielkich rozmiarów, o małej wadze. Obsługa jest bardzo prosta, a jego wpływ na środowisko jest prawie niezauważalny.

Jeśli chodzi o zalety wersji olejowej, ma ona dużo większą wydajność i może pracować w sposób stały. Wyposażona jest zawsze w kółka umożliwiające przemieszczenie urządzenia, a sam serwis jest sporo prostszy.

Warsztaty samochodowe potrzebują sprawdzonych i ogólnodostępnych rozwiązań. Jeśli kompresor ma być wykorzystywany jedynie do, na przykład, uzupełniania powietrza w oponach, najlepiej zakupić kompresor olejowy o pojemności 50 L, o ciśnieniu roboczym równym 8 barów. Sprawdzi się idealnie w takich podstawowych zadaniach.

Klucze udarowe natomiast muszą mieć zapewnione odpowiednie ciśnienie powietrza, które powinno oscylować między 6-10 barów, a sam zbiornik kompresora może mieć pojemność 50-300 litrów. Tutaj pomocny będzie Airpress kompresor HK 600-200 o ciśnieniu 10 barów, mocy silnika równej 4 KM i o pojemności 200 L.

Na jakie właściwości sprzętu zwrócić uwagę?

Podczas zakupu odpowiedniego kompresora do warsztatu samochodowego, warto pamiętać o kilku podstawowych kryteriach i parametrach niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania sprzętu.

Po pierwsze, jeśli decydujemy się na zakup kompresora o wysokiej mocy, powinniśmy również zwrócić uwagę, by pracował on pod napięciem 400 V. Może się bowiem okazać, że młot pneumatyczny nie będzie działał prawidłowo przy niższym napięciu. Dotyczy to także pozostałych, nieco bardziej wymagających urządzeń specjalistycznych.

Po drugie, należy zwrócić uwagę, z jakiego materiału zostały wykonane cylindry maszyny. Jeśli z żeliwa, mamy pewność, że narzędzia będą pracować przez długi czas bez niechcianej usterki. Jest to bowiem materiał niezwykle twardy i wytrzymały. Może pracować nawet pod bardzo dużym obciążeniem.

Po trzecie, turbina chłodząca - to ona odpowiada za prawidłowe chłodzenie sprzętu w trakcie pracy. Powinna być ona nieco większa, by efektywniej chłodziła sam silnik, jak i cały kompresor. Przegrzany sprzęt potrafi również wydawać niechciane dźwięki, dobrze dobrana turbina może je znacząco zredukować.

Po czwarte - reduktor ciśnienia, który pozwala na bezproblemowe podpięcie urządzeń pracujących na nieco niższym ciśnieniu. Umożliwia on regulację parametrów. Warto zwrócić uwagę, by on sam zawierał specjalny odwadniacz.

I na koniec - podwójny manometr pozwala na dokładniejszą, bo aż podwójną, kontrolę ciśnienia wewnątrz zbiornika. Jest ona niezwykle ważna, ponieważ zapewnia bezpieczeństwo w trakcie pracy.

Wybór odpowiedniego kompresora do warsztatu samochodowego nie zawsze jest prosty. Kompresory warsztatowe mają konkretne parametry, które bardzo często pomagają określić potrzeby i wykorzystanie sprzętu. Trudno jest znaleźć taki, który spełniałby jednocześnie wszystkie kryteria, dlatego zazwyczaj taki zakład wyposażony jest w dwa, lub więcej, urządzeń.

Pierwszy z nich służy do napowietrzania narzędzi warsztatowych, natomiast drugi pozwala na szybsze i bardziej mobilne prace, na przykład bezpośrednio przy uzupełnieniu powietrza w kołach lub przy pracach detailingowych.

Polecane

SPRĘŻARKA KOMPRESOR OLEJOWY 50L 2,5 KM 8 BAR

SPRĘŻARKA KOMPRESOR OLEJOWY 50L 2,5 KM 8 BAR

720,00 zł brutto/1szt.7200 pkt.
KOMPRESOR OLEJOWY 100L 9BAR 2KM 230V TYP V

KOMPRESOR OLEJOWY 100L 9BAR 2KM 230V TYP V

1 950,00 zł brutto/1szt.19500 pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 44 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-21
Ok
2023-07-01
Jest ok polecam :)
pixel