Jakie oświetlenie do warsztatu będzie najlepsze?
Na dobrze oświetlonym stanowisku roboczym łatwiej jest wykonywać różne czynności, w szczególności te, które wymagają dużej precyzji. O czym należy pamiętać, wybierając lampę warsztatową? Z której strony ustawić źródło światła, aby zapewnić sobie największy komfort pracy? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym poradniku.
Jak zaprojektować funkcjonalne oświetlenie warsztatowe?
Zastanawiasz się, jakie lampy wykorzystać, aby zapewnić sobie komfortowe warunki pracy? Projektując oświetlenie warsztatowe, musisz pamiętać o dwóch aspektach. Pierwszym z nich jest zapewnienie odpowiedniej ilości światła w całym pomieszczeniu. W tym celu warto wykorzystać lampy sufitowe, usytuowane w kilku punktach.
Drugi aspekt wiąże się z rozmieszczeniem oświetlenia punktowego, którego celem jest doświetlenie wybranych stref, np. blatu roboczego. W takim przypadku możesz wykorzystać różne rozwiązania – począwszy od kinkietów, poprzez listwy LED, aż po mobilne latarki warsztatowe.
Rozmieszczenie oświetlenia ogólnego
Podczas projektowania układu oświetlenia ogólnego warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze liczba i układ źródeł światła powinny być dopasowane do metrażu pomieszczenia. Do rozświetlenia niedużej przestrzeni, wystarczy jedna lampa warsztatowa umieszczona w centralnym punkcie.
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku dużych pomieszczeń. Warsztat o metrażu 40 m2 i większym, warto podzielić na kilka stref funkcjonalnych, z których każda będzie oświetlona za pomocą osobnej lampy. Dzięki temu rozwiązaniu, uda Ci się uzyskać równomierną ilość światła na całej powierzchni.
Jak rozmieścić oświetlenie punktowe
Do doświetlenia stanowiska pracy w warsztacie możesz wykorzystać wiele rodzajów lamp. Wśród nich warto wspomnieć, chociażby o reflektorach, kinkietach, lampach na wysięgniku, listwach LED czy latarkach. Wybór konkretnego rozwiązania zależy od kilku kwestii, m.in. zapotrzebowania na konkretną ilość światła czy możliwości zmiany kąta jego padania.
Na stanowiskach, przy których wykonywany jest tylko jeden rodzaj czynności, warto wykorzystać montowane na stałe listwy LED. Oświetlenie warsztatowe tego rodzaju jest nie tylko energooszczędne, lecz również odporne na uszkodzenia mechaniczne. Blat roboczy możesz doświetlić także za pomocą lamp z ruchomym ramieniem czy reflektorów. Korzystając tego rodzaju rozwiązań, łatwiej Ci będzie zmienić kąt padania światła tak, aby nie zacieniać stanowiska pracy.
Jeżeli z kolei potrzebujesz oświetlenia mobilnego, postaw na akumulatorowe latarki LED. Dzięki temu źródło światła możesz swobodnie przenosić pomiędzy różnymi strefami warsztatu. Latarki akumulatorowe pozwolą Ci także uniknąć niepotrzebnej plątaniny kabli.
Projektując oświetlenie warsztatowe raczej nie stosuj plafonów, czy zabudowanych kinkietów, w których żarówka skierowana jest do góry. Choć tego typu lampy sprawdzają się w domu, podkreślając klimat pomieszczenia, to jednak w warsztacie mogą okazać się mało wydajnym źródłem światła.
Jak wybrać odpowiedni rodzaj lampy warsztatowej?
Zastanawiasz się, jakie akcesoria oświetleniowe wybrać do swojego warsztatu? Skorzystaj z naszych podpowiedzi!
Rodzaj oświetlenia warsztatowego – LED, halogeny czy zwykłe żarówki?
Podczas wyboru oświetlenia warsztatowego warto zwrócić uwagę nie tylko na funkcjonalność danego rozwiązania, lecz również poziom jego energooszczędności. Choć nadal w wielu zakładach można spotkać świetlówki, tradycyjne żarówki czy halogeny, to jednak coraz więcej osób odchodzi od tego typu rozwiązań na rzecz oświetlenia ledowego.
Takie źródła światła mają wiele zalet. Po pierwsze, zużywają znacznie mniej prądu niż halogeny czy tradycyjne żarówki. Po drugie, diody stosowane w lampach LED odznaczają się także większą trwałością. Wiele z nich jest w stanie świecić nawet 50 tysięcy godzin. Zaletą oświetlenia warsztatowego LED jest także wysoka odporność na kurz oraz wodę. Z tego względu tego typu lampy świetnie sprawdzą się w wilgotnych i zapylonych pomieszczeniach.
Kolor światła ma znaczenie
Aby zapewnić sobie komfortowe warunki pracy, warto wybrać oświetlenie o odpowiedniej barwie. Wartość tego parametru podaje się w jednostkach zwanych Kelwinami. W warsztatach najlepiej sprawdzą się żarówki emitujące białe, neutralne światło o skali bazowej, wynoszącej od 4000 do 4500 K. W punktach świetlnych umiejscowionych w pobliżu blatów roboczych warto wybrać żarówki ze światłem o chłodnym odcieniu (od 4600 do 5500 K).
Lampy z podwyższoną klasą wodoszczelności
Jeżeli poszukujesz oświetlenia do pomieszczenia o dużej wilgotności, pamiętaj, aby wybrać lampę z wodoszczelną obudową. Dzięki temu nie ryzujesz, że oświetlenie warsztatowe popsuje się, jeżeli przypadkowo zachlapiesz je wodą. Klasę szczelności oznacza się za pomocą liter IP oraz dwóch cyfr. Im większą mają one wartość, tym bardziej wodoszczelna jest obudowa. W przypadku warsztatów warto wybierać lampy o klasie szczelności IP 44. Taka obudowa zabezpiecza żarówkę nie tylko przed wodą, lecz również cząsteczkami pyłu.
Jakie użyteczne akcesoria oświetleniowe warto wybrać do warsztatu?
Jeśli wiele czynności warsztatowych wykonujesz poza stanowiskiem pracy, mogą Ci się przydać różnego rodzaju akcesoria oświetleniowe. Wśród nich warto wymienić chociażby latarki na głowę czy lampki LED z chwytakiem. Tego rodzaju gadżety są niezwykle funkcjonalne – zapewniają odpowiednią ilość światła w miejscu, w którym tego potrzebujesz. Skorzystaj z tego typu rozwiązań szczególnie wtedy, gdy chcesz doświetlić konkretny fragment przestrzeni roboczej.
Lampy warsztatowe na miarę Twoich potrzeb
Poszukujesz energooszczędnej i trwałej lampy warsztatowej? A może chcesz doświetlić stanowisko pracy za pomocą latarki LED? Te i inne akcesoria oświetleniowe znajdziesz w ofercie naszego sklepu narzędziowego. Sprawdź, jakie funkcjonalne rozwiązania przygotowaliśmy dla Ciebie!