Jak dokręcać koła kluczem dynamometrycznym?

2017-06-17
Jak dokręcać koła kluczem dynamometrycznym?

Tymczasem zdarza się jednak nawet doświadczonym warsztatowcom, że kolejne czynności przy wymianie kół wykonują poprawnie, by dopiero na koniec popsuć efekt w wyniku niepoprawnego dokręcenia koła. Błędy które najczęściej są popełniane na tym etapie wynikają z pewnej nadgorliwości mechaników. Pneumatyczne klucze z wstępnie regulowanym momentem obrotowym są dziś standardowym wyposażeniem warsztatów i serwisów ogumienia, pomagają one jednak zakończyć poprawnie pierwszą fazę operacji dokręcania, klucz pneumatyczny nastawiony jest zazwyczaj powyżej zakresu maksymalnego, zbyt mocne dokręcenie śruby powoduje deformację tarczy lub felgi. Po kilkukrotnym nierównomiernym dokręcaniu śrub kluczem pneumatycznym ze zbyt dużym momentem zostaje zniekształcony kołnierz piasty koła ,można to stwierdzić, używając czujnika zegarowego. Wartość bicia osiowego wskazana przez przyrząd pomiarowy nie powinna przekraczać 0,02 mm, wartość równa lub większa sprawia, że tarcza hamulcowa nie przylega do piasty całą swą powierzchnią montażową. 


Może być też ustawiona krzywo względem swej płaszczyzny obrotu, co powoduje odczuwalne wibracje podczas hamowania i wyraźne pogorszenie jego skuteczności. skuteczności. Jeśli odkształcenie spowodował moment dokręcania zbyt duży, lecz jednakowy dla wszystkich śrub, takie uszkodzenie, nazywane przeciągnięciem piasty, występuje przy każdym Z jej gwintowanych otworów i wszędzie wartość lokalnej odchyłki wymiarowej wynosi o 0,02 mm. Tarcza przykręcona do tak pofałdowanego kołnierza nie wykazuje wówczas bicia bocznego, nieprawidłowe przylegania obu elementów na całej powierzchni kontaktowej staje się przyczyną ich wewnętrznych naprężeń. Po jakimś czasie prowadzi to do uszkodzeń tarcz hamulcowych polegających na odkształceniu powierzchni ciernej. Skutkiem tego są wibracje przenoszone na zawieszenie i układ kierowniczy lub nawet na pedał hamulca, powodując charakterystyczny objaw jego pulsowania. Poza tym w miejscu, gdzie tarcza nie styka się Z kołnierzem piasty, dochodzi do silnej korozji. Dlatego niezwykle ważne jest używanie narzędzi takich jak klucz dynamometryczny, który pozwala na dociągnięcie śrub w drugiej fazie operacji dokręcania z odpowiednią siłą.

Klucze dynamometryczne firmy Optima zarówno linii profesjonalnej jak i hobbystycznej pozwalają na dobór odpowiedniego momentu dokręcania. Jako że wartość momentu dokręcania waha się zazwyczaj w okolicach 90-110 Nm , najlepszym rozwiązaniem są w tym przypadku klucze w zakresach 19-110 lub 28-210 Nm. Coraz większą popularnością cieszą się klucze elektroniczne , które sygnalizują moment dokręcania diodowo oraz dźwiękowo już od 80% wartości ustawionego momentu dokręcania.

  

Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 44 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-10-14
Bardzo sprawnie przeprowadzona transakcja
2023-07-04
super sklepjaki obsługa
pixel