Na co zwracać uwagę przy zakupie spawarki TIG?
2016-11-15
Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie spawarki TIG?
Amperaż — to decydujący parametr większości urządzeń. Decyduje on jakimi średnicami elektrod i jak gruby materiał możemy spawać.
Cykl pracy — jest to drugi, ale bardzo istotny parametr — ma wpływ na długość pracy urządzenia.
Cykl pracy spawarki to procentowy udział w 10 minutach, przez który urządzeniem można spawać ze znamionową wartością prądu spawania i konieczny czas przerwy w pracy.
Przykładowo 45% cykl pracy, oznacza, że możemy spawać 4,5 min. Potem musi nastąpić przerwa - 5,5 minuty. Wydłużenie tego czasu może skutkować uruchomieniem zabezpieczenia termicznego
Zalecana długość cyklu do półprofesjonalnej pracy to około 35%.
Istotną kwestią jest również zwiększenie cyklu pracy wraz ze zmniejszaniem prądu spawania w spawarce.
Jest to bardzo ważne, aby przed zakupem dokładnie sprawdzić cykl pracy spawarki. Zakup spawarki z cyklem na poziomie 10% (standard w marketach!) - spowoduje problem z jarzeniem elektrod o średnicy nawet 2 mm.
Spawarka transformatorowa czy inwertorowa?
Jedną z ostatnich zalet spawarek transformatorowych pozostaje niska cena -w kwestii wad - ciężar oraz niestabilny prąd.
W spawarkach inwertorowych zastąpiono duży i ciężki transformator nowoczesnymi układami elektronicznymi odpowiedzialnymi za wytwarzanie prądu.
Najważniejsze plusy technologi inwertorowej
- zmniejszona waga (nawet do kilkudziesięciu kilogramów)
- doskonałej jakości, stabilny prąd - a co za tym idzie lepszej jakości spoiny
- możliwość bezproblemowej pracy na przedłużaczach.
- możliwość spawania na agregatach prądotwórczych
- ułatwiony transport
- w przypadku przegrzania schłodzenie urządzenia następuje w ciągu 2-3 minut (w transformatorowych nawet do 15 min).
Dodatkowe możliwości spawarek TIG
MMA — Większość spawarek TIG umożliwia dodatkowo spawanie elektrodą otuloną. Zwiększa to możliwości jak i uniwersalność urządzenia.
Tig Puls - zmienna wysokość częstotliwości impulsu, która pozwala spawaczowi dostosować skupienie łuku do właściwej aplikacji. Dzięki temu można zredukować ilość ciepła wprowadzonego do materiału, zmniejszyć odkształcenia i zwiększyć prędkość spawania czyniąc cały proces bardziej kontrolowany.
TIG HF (z jonizacją) - jest to funkcja zapłonu łuku wysoką częstotliwością. Jest najwygodniejsza dla spawacza oraz umożliwia uzyskanie czystego początku spoiny.
TIG Lift - metoda zajarzeniu łuku przez potarcie (podobnie jak to ma miejsce przy zajarzaniu elektrody w metodzie MMA). Wymaga pewnej większej wprawy od spawacza w porównaniu z metodą HF.
AC/DC - umożliwia spawanie metodą TIG prądem przemiennym. Jest to wymagane do spawania aluminium i jego stopów.
Hot start (MMA) - Jest to specjalna funkcja, która na początku spawania zwiększa prąd w porównaniu z ustawionym i po paru sekundach prąd spada do wartości "nastawionej" przewidzianej do spawania. Dzięki temu zajarzenie elektrody jest znacznie prostsze (elektroda się ?nie klei?). Ponadto ten większy prąd rozgrzewa elektrodę i miejsce spawu, co pozytywnie wpływa na jakość spoiny.
Arc Force (MMA) - jest to funkcja pozwalająca na ustabilizowanie jarzenia się łuku.
F.A.N. - Specjalny system sterowania pracą wentylatora, który załącza się tylko, gdy jest taka potrzeba