Poradnik dla profesjonalistów: jak wykorzystać stacje do napełniania i odzysku czynnika klimatyzacyjnego, aby uzyskać najlepsze rezultaty?
Czynnik klimatyzacji wymaga szczególnej uwagi w czasie napełniania i opróżniania układu. Procesy powinny być przeprowadzone z uwzględnieniem bezpieczeństwa i wydajności. Używając konkretnych technik i sprzętu, można uzyskać bardzo dobre rezultaty.
Wymiana czynnika chłodniczego jest jednym z podstawowych procesów serwisowych prowadzonych w urządzeniach chłodniczych. Czynnik chłodniczy jest szkodliwy i kosztowny, dlatego prace przy nim należy wykonywać z największą uwagą. Dotyczy to zarówno opróżniania, jak i napełniania czynnika klimatyzacji. Jaka technika jest najskuteczniejsza? W jaki sposób podłączyć stację do napełniania i odzysku czynnika klimatyzacyjnego? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tekście.
Metody wydajnego odzysku czynnika klimatyzacji
Czynnik klimatyzacji to mieszanka związków chemicznych, które są szkodliwe dla środowiska naturalnego. Wszelkie prace przy układach klimatyzacji wymagają zatem szczególnego podejścia. Potrzebne są nie tylko wydajne stacje do obsługi klimatyzacji, ale też wiedza wykwalifikowanych pracowników.
Podstawowym zadaniem przy serwisowaniu klimatyzacji jest wymiana czynnika. Pierwszym krokiem zawsze jest opróżnianie układu i usuwanie z niego używanych gazów. Stosuje się tu kilka technik, różniących się skutecznością. Należą do nich:
- metoda parowa - najbardziej powszechna i uniwersalna metoda, która nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Jest jednak bardzo pracochłonna i długotrwała;
- metoda cieczowo-parowa - stosowana w dużych układach, które mają dostęp do instalacji od strony zbiornika cieczowego. Jest skuteczna i szybsza od parowej, a odzyskany czynnik zawiera tylko niewielkie zanieczyszczenia;
- metoda zespolona push-pull - metoda najbardziej efektywna, polegająca na przetaczaniu ciekłego czynnika klimatyzacji przy wykorzystaniu jego sprężonych par. Wymaga zastosowania dobrej jakości urządzeń i nie usuwa całego czynnika. Prace można przeprowadzić bardzo szybko, a odpowiednie akcesoria do stacji klimatyzacji usuną pozostałości.
Stacje do napełniania i odzysku czynnika klimatyzacyjnego - sposób podłączenia oraz proces odzysku
Opróżnianie układu klimatyzacji z czynnika chłodniczego wymaga zastosowania profesjonalnych urządzeń i części do klimatyzacji. Przed przystąpieniem do pracy upewnij się, że masz następujące akcesoria:
- stacja do napełniania i odzysku czynnika klimatyzacyjnego,
- zestaw węży przyłączeniowych. Muszą być wyposażone w zawory, które uniemożliwiają wydostawanie się czynnika na zewnątrz;
- butla na odzyskany czynnik wyposażona w dwa zawory;
- manometry pomiarowe.
Przewody należy połączyć ze stacją i układem klimatyzacji zgodnie z wytycznymi producenta. Przed rozpoczęciem pracy musisz zadbać o całkowite opróżnienie butli. W pojemniku musi być próżnia na poziomie około 0,1 Mpa. Do urządzenia zamontuj odpowiednie filtry. Sprawdź też, czy wszystkie zawory są zamknięte.
Jeśli producent stacji nie wskazuje inaczej, odzysk czynnika klimatyzacji należy rozpocząć od otwarcia zaworu cieczowego w butli. Po otwarciu zaworów wlotowego i wylotowego w układzie oraz zaworu manometrów nastąpi opróżnienie układu z wody. Kolejne czynności będą polegały na otwarciu zaworu gazowego manometrów i uruchomieniu stacji. W tym ustawieniu musisz obserwować proces opróżniania i kontrolować ciśnienie. Zebrany w czasie odzysku czynnik klimatyzacji przetaczany jest do butli. Pamiętaj, żeby maksymalne napełnienie nie przekraczało 80% pojemności butli.
Wykorzystując dobrej jakości stacje, można napełnić czynnikiem klimatyzacji wcześniej oczyszczony układ bez demontażu przewodów. Do uzupełnienia układu musi być zastosowany czysty czynnik.
Ponowne napełnienie czynnika klimatyzacji - czy jest możliwe?
Czynnik klimatyzacji odzyskany z układu jest traktowany jako odpad niebezpieczny. Wymaga utylizacji w przystosowanych do tego punktach. Jednak istnieje możliwość ponownego wykorzystania go do napełnienia układu klimatyzacji. Wcześniej trzeba go uzdatnić i przygotować do użytku.
Używany czynnik chłodniczy może zawierać zabrudzenia. Cząsteczki wody lub oleju pogarszają jego parametry techniczne, dlatego trzeba je usunąć. Korzystając z dobrej jakości akcesoriów, takich jak stacja odzysku czynnika R32 R134a R404a 1234yf UDT, można sprawnie usunąć zabrudzenia. Za pomocą jednego urządzenia można pobrać substancję, oczyścić ją, a następnie napełnić czynnikiem klimatyzację. Musisz jednak pamiętać o tym, żeby w ramach jednej butli nie mieszać ze sobą różnych typów czynnika. Zmieszane substancje nie nadają się już do użytku i odzysk czynnika klimatyzacji zakończy się jego utylizacją.
Kluczem do uzyskania najlepszych rezultatów w opróżnianiu i napełnianiu układów jest zaopatrzenie się w odpowiednie narzędzia do klimatyzacji. Wydajne stacje do napełniania i odzysku czynnika klimatyzacyjnego, a także potrzebne akcesoria znajdziesz w sklepie Dowarsztatu.com. Dzięki nim będziesz w stanie skutecznie prowadzić prace z klimatyzacją.