Serwis klimatyzacji samochodowych. Wyposażenie warsztatu, potrzebne szkolenia i koszty
Zastanawiasz się nad rozbudową warsztatu samochodowego o serwis klimatyzacji? W początkowej fazie największe koszty poniesiesz w związku z koniecznym wyposażeniem warsztatu. Pracownicy wykonujący serwis będą potrzebowali też odpowiednich szkoleń.
Profesjonalny serwis klimatyzacji to miejsce, którego poszukuje wielu kierowców dbających o swoje pojazdy. Wychodząc im naprzeciw, warto zastanowić się nad dodaniem do swojej oferty właśnie przeglądów klimatyzacji. Taka działalności pomoże zyskać renomę i poprawić dochody warsztatu. Na początkowym etapie wymaga jednak inwestycji. W jaki sprzęt musisz się zaopatrzyć, żeby otworzyć warsztat o takiej specjalizacji? Jakie szkolenia z serwisu klimatyzacji będą potrzebne pracownikom? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poradniku.
Dlaczego warto założyć serwis klimatyzacji samochodowej?
Klimatyzacja w samochodzie poprawia komfort jazdy szczególnie w okresie letnim. Żeby skutecznie funkcjonowała, wymaga nieco uwagi. Producenci samochodów zalecają przegląd klimatyzacji przynajmniej raz do roku. Nie zawsze w okolicy znajduje się punkt o takiej specjalizacji i na dodatek cieszący się renomą. Zastanów się, czy właśnie Twój warsztat nie byłby odpowiednim miejscem na świadczenie takich usług.
Za wyposażeniem warsztatu w akcesoria potrzebne do serwisowania klimatyzacji przemawia kilka czynników. Jeśli usługi będziesz świadczył profesjonalnie i sumiennie, zyskasz stałych klientów odwiedzających Cię regularnie. To daje pewność, że fundusze zainwestowane w taki biznes po pewnym czasie się zwrócą.
Serwis klimatyzacji możesz potraktować też jako swego rodzaju magnes na okolicznych kierowców. Przyciągnie ich do Ciebie chęć przeglądu klimy, a przy okazji poznają inne usługi, jakie wykonujesz. Zyskując renomę na sumiennym nabijaniu i serwisowaniu układu klimatyzacji, będziesz uchodził za fachowca. To przełoży się też na chęć skorzystania z napraw, wulkanizacji i innych usług, jakie świadczy warsztat. Klienci lubią załatwiać kilka spraw za jednym razem, szczególnie jeśli chodzi o samochód. Dlatego nie będą sprawdzać konkurencji i zostaną u Ciebie.
Jakie wyposażenie jest potrzebne do otwarcia serwisu klimatyzacji samochodowej?
Pomysł założenia serwisu nabijania i naprawy klimatyzacji od dawna kiełkuje w Twojej głowie? To dobry moment, żeby poznać potencjalne koszty inwestycji w rozwój warsztatu. Na początek załóżmy, że dysponujesz już miejscem, w którym świadczysz usługi mechaniczne i znajdzie się tam nieco więcej przestrzeni na akcesoria do klimatyzacji. W ten sposób pominiemy szacowanie kosztów przygotowania stanowiska i zajmiemy się jedynie jego wyposażeniem.
1. Stacja klimatyzacji
Stacje do obsługi klimatyzacji są sercem całego serwisu. Z jednej strony to do nich podłączone są kanały układu, które znajdują się wewnątrz pojazdu. Z drugiej strony podpina się butlę z gazami, którymi trzeba uzupełnić zbiornik w samochodzie. Za pomocą stacji można dokonywać pomiarów ciśnienia w układzie. Część z nich ma też inne funkcje ułatwiające prace serwisowe.
Koszt stacji obsługi stanowi największą część wszystkich kosztów związanych z wyposażeniem warsztatu. Na ten cel musisz przeznaczyć od 10 do 25 tysięcy złotych w zależności od wybranego modelu. Ciekawą propozycją jest stacja klimatyzacji ALASKA EVO R134A, której cena mieści się poniżej połowy tej stawki. Ma wygodny panel sterowania w postaci wyświetlacza. Kompaktowe wymiary sprawiają, że z łatwością znajdziesz dla niej miejsce w swoim warsztacie. Stacja pochodzi od renomowanego producenta, co będzie dużą zaletą w przypadku serwisowania i przeglądów.
2. Komplet manometrów i przyłączy
To kolejny element niezbędny przy wyposażaniu warsztatu klimatyzacji. Manometry służą do wykrywania nieszczelność w układzie. Z ich pomocą można sprawdzić ciśnienie i określić, czy spadki są zgodne z normami, a może istnieje podejrzenie wycieków czynnika. Nie warto decydować się na przypadkowe manometry kombinowane z innych urządzeń. W profesjonalnym sprzęcie otrzymasz komplet przewodów pasujących do klimy, a także liczniki w skali dopasowanej do tego typu ciśnienia.
Manometr z przyłączami w komplecie będzie kosztował kilkaset złotych. Znów polecamy ciekawy produkt, czyli manometry do klimatyzacji R134a R1234YF R32 R410a. W niewysokiej cenie otrzymasz sprawdzony sprzęt wraz z zestawem przyłączy i zaworów. Wskaźniki można regulować, a także przestawiać na nich skalę pomiaru. Dzięki temu z łatwością dopasujesz je do aktualnych potrzeb kontrolnych.
3. Czynnik chłodniczy
Wykrycie ubytku czynnika chłodniczego wymaga jego uzupełnienia. Będzie to potrzebne nawet w przypadku szczelnych instalacji, ponieważ przy standardowej pracy układ traci do 10 procent czynnika rocznie. Na początek powinien wystarczyć Ci czynnik chłodniczy r134a 12 kg. Butla o takiej pojemności wystarczy do całkowitego napełnienia układu w ponad 20 samochodach. Biorąc pod uwagę tylko uzupełnienie, będziesz w stanie obsłużyć nawet do 200 klientów, korzystając tylko z jednej butli.
4. Waga do czynnika chłodniczego
To kolejny przedstawiciel narzędzi i części do klimatyzacji, którego nie może zabraknąć w Twoim warsztacie. To urządzenie jest przeznaczone do pobierania i ważenia czynnika chłodniczego. Na tej podstawie można ustalić niedobory i uzupełnić je właściwą ilością czynnika. Nasza propozycja to waga elektroniczna do czynnika chłodniczego 100KG. Znalazła się także na średniej półce cenowej. Dobry producent to gwarancja łatwego dostępu do serwisowania i ewentualnych napraw. Ponadto waga jest dostępna w poręcznej walizce i zasilana bateriami. To umożliwia stosowanie jej w terenie, przed warsztatem, a nawet w przypadku konieczności dojazdu do klienta.
5. Elektroniczny wykrywacz nieszczelności
Wykrycie nieszczelności w układzie klimatyzacji nie rozwiązuje problemu. Chcąc prowadzić profesjonalny warsztat, musisz zająć się także usuwaniem nieszczelności. Sięgnij zatem po wykrywacz nieszczelności w formie elektronicznego czujnika. Urządzenie z bardzo dużą precyzją zlokalizuje miejsce, w którym dochodzi do wycieku czynnika.
Jak działa wykrywacz? Jest to niewielkie urządzenie wyposażone w sondę, która wykrywa mieszaninę gazów: wodoru i azotu. Taka mieszanina powstaje w miejscach wycieku czynnika chłodniczego. Za pomocą sygnału dźwiękowego i świetlnego precyzyjnie wskazuje miejsce nieszczelności. Koszt takiego wykrywacza to od 300 do 1000 złotych.
6. Komplet uszczelek i akcesoriów
Po wykryciu i zlokalizowaniu nieszczelności należy je usunąć. Z reguły wycieki powstają w miejscach łączenia przewodów i akcesoriów, dlatego problem powinna rozwiązać wymiana uszczelki. Przy okazji prowadzenia pracy warto też wymienić pozostałe uszczelnienia. Komplet uszczelek to koszt około 70 - 100 złotych.
7. Pozostałe akcesoria
Serwis klimatyzacji powinien być wyposażony jeszcze w kilka pomniejszych urządzeń. Część z nich, jak identyfikatory czynnika klimatyzacji, będą w stanie uzupełnić działanie pozostałych czujników. Ponadto warto kupić do zakładu pirometr do badania temperatury, a także zestaw kluczy do klimatyzacji.
Serwis klimatyzacji - wymagane szkolenia
Przed rozpoczęciem świadczenia usług będziesz musiał przejść szkolenia z serwisu klimatyzacji. Podstawowym szkoleniem jest kurs F-gazowy. Ma na celu przybliżenie wiedzy potrzebnej do obsługi urządzeń zawierających fluorowane gazy cieplarniane. Poza serwisem klimatyzacji samochodowej przyda się także przy obsłudze chłodziarek, klimatyzatorów, a nawet pomp ciepła.
Szkolenia z serwisu klimatyzacji składają się z serii wykładów, które kończy egzamin ze zdobytej wiedzy. Uzyskanie pozytywnej oceny z egzaminu potwierdzone jest wystawieniem odpowiedniego certyfikatu. Kurs wraz z egzaminem kosztuje od 1200 do 1800 złotych w zależności od ośrodka szkoleniowego. Kandydatem może zostać każda osoba, która ukończyła 18 lat i ma wykształcenie przynajmniej podstawowe. Choć koszt kursu może wydawać się wysoki, warto wysłać na niego przynajmniej dwóch pracowników, co ułatwi legalne wykonywanie prac w okresie urlopowym.
Jakie są koszty związane z utrzymaniem i rozwojem serwisu klimatyzacji samochodowej?
Sama inwestycja w sprzęt i wyposażenie warsztatu wystarczy na rozruch interesu. Jednak z biegiem czasu będziesz ponosił też koszty stałe. Trzeba do nich zaliczyć choćby wymianę butli z czynnikiem chłodniczych i dokupienie kompletu uszczelek przy każdej wymianie. Stałe koszty będzie stanowiła energia elektryczna i wynajem powierzchni warsztatu.
Koszty będziesz ponosił także w związku z utrzymaniem samych urządzeń. Stacja klimatyzacji wymaga serwisowania i regularnych przeglądów. Mogą być potrzebne kalibracje czujników i mierników gazów. Do tego musisz doliczyć stałe koszty, jakie wynikają z każdej działalności, czyli koszty pracy, księgowości, ewidencje (szczególnie gazów chłodniczych) i inne.
Serwis klimatyzacji - opłacalność
Opłacalność serwisu klimatyzacji zależy od wielu czynników. Ceny usług są zróżnicowane i zależą od województwa. Będziesz musiał wziąć pod uwagę także ofertę bezpośrednich konkurentów. Stawki za najczęściej przeprowadzane prace kształtują się następująco:
- serwis klimatyzacji - od 70 do 100 złotych;
- nabicie 100 g brakującego czynnika - od 40 złotych;
- sprawdzenie szczelności układu - od 30 do 60 złotych;
- ozonowanie wnętrza - od 100 złotych;
- wymiana filtra kabinowego - w zależności od modelu auta od 50 złotych.
Stawki nie są wysokie, jednak często poza przeglądem jest potrzebne nabicie czynnika czy wymiana filtra. Świadczysz zatem dwie usługi w jednym samochodzie. Na opłacalność tego biznesu wpływa też lokalizacja. W dużych miastach i przy niewielkiej konkurencji możesz liczyć na spore zainteresowanie. Nieco gorzej jest na prowincji.
Spory wpływ na sukces Twojej inwestycji będzie miał dostęp do urządzeń, części zamiennych i innych akcesoriów. Sprawna dostawa i szybki serwis pozwolą Ci wyeliminować wymuszone postoje i obsłużyć wszystkich chętnych. Dlatego po dobrej jakości produkty skieruj się do sklepu Dowarsztatu.com. Znajdziesz tu wysokiej jakości akcesoria pochodzące od sprawdzonych producentów, przydatne także do obsługi stanowiska klimatyzacji.