Wybieramy najlepszą szlifierkę do warsztatu

2021-08-04
Wybieramy najlepszą szlifierkę do warsztatu

Wybór najlepszej szlifierki do warsztatu może wydawać się trudny, bo na rynku dostępnych jest naprawdę sporo propozycji szlifierek stołowych. Jaką wybrać? Szlifierka stołowa to narzędzie przydatne nie tylko w profesjonalnych warsztatach, ale także podczas przydomowych prac.

Jak wybrać szlifierkę stołową do warsztatu?

Wybierając szlifierkę do warsztatu warto kierować się kilkoma najważniejszymi kryteriami. Mowa tutaj o: mocy, szybkości obrotów i rozmiarze tarcz produktów.

Każda z tych rzeczy jest oczywiście ważna pod względem tego, w jaki sposób będzie się wykorzystywać dany sprzęt. Szlifierka stołowa może posłużyć do ostrzenia narzędzi, a także do pracy mocno specjalistycznej w warsztacie samochodowym. Ten sprzęt ma wiele zastosowań, dlatego na początku warto określić jego najważniejsze zastosowanie.

Bardzo istotnym elementem decydującym o wyborze odpowiedniej szlifierki stołowej są również akcesoria dołączone do zestawu. Wśród nich szczególnie przydatne są:

  • przesłony chroniące przed iskrami,
  • oświetlenie stanowiskowe,
  • przyrządy regulacyjne tarcz,
  • zespoły i elementy montażowe (klucze, koła zębate, wsporniki, dyski do polerowania, poduszki silnika itp.).

Do profesjonalnego warsztatu samochodowego z pewnością nada się dobra szlifierka, którą będzie można zamontować na stole roboczym. Sklepy narzędziowe oferują szeroki wybór produktów, które będą odpowiadały indywidualnym potrzebom klientów. Będzie to spore ułatwienie dla pracowników, a i korzystanie ze sprzętu będzie bardzo wygodne i komfortowe.

W zależności od typu pracy oraz przeznaczenia warto wybrać sprzęt z odpowiednią mocą, aby polerowanie i szlifowanie wykonywane było możliwie jak najsprawniej. Na potrzeby ostrzenia na przykład dłut z pewnością warto brać pod uwagę szlifierkę, która dysponuje mocą przynajmniej 300 W. Na skuteczność pracy urządzenia oraz jego sprawność wpływ ma również prędkość obrotowa – warto wybierać modele z możliwie jak najwyższą wartością tego parametru. Dobrym przykładem może być szlifierka stołowa na sucho i mokro o mocy 250W, którą można zamontować swobodnie na stole i korzystać z niej bez problemu w każdej sytuacji.

Należy również pamiętać, że sama moc to nie wszystko i może się okazać, że konstrukcje dysponujące mniejszą mocą, ze względu na solidność konstrukcji oraz zastosowane materiały będą lepszym wyborem.

Szlifierka stołowa na sucho i mokro 150&200mm

Tarcze do szlifierki warsztatowej

Tarcze do szlifierki warsztatowej warto dobierać ze względu na typ i rodzaj obrabianego materiału.

Do obróbki twardego produkty rekomenduje się zastosowanie tarczy o wysokim stopniu miękkości, natomiast jeżeli materiał cechuje się niskim poziomem twardości, wówczas należy wybrać tarczę twardą. Ma to bardzo istotny wpływ przede wszystkim na szybkość zużywania się samej tarczy, a także na bezpieczeństwo pracy i jakość wykonania samej obróbki.

Chcąc móc w bezpieczny i odpowiedni sposób nałożyć osłonę szlifierki na czas wykonywania pracy, konieczny jest dobór tarczy o dedykowanym rozmiarze zewnętrznym. Ponadto istotna jest również średnica otworu wewnętrznego tarczy celem bezproblemowego założenia podkładki, która stabilizuje i mocuje tarczę.

Istotne jest również sprawdzenie, jakie są możliwości szybkościowe samej tarczy (dane powinny znajdować się w specyfikacji technicznej produktu) i dostosować je do posiadanej szlifierki. Wiele sklepów narzędziowych oferuje szeroki wybór tarcz, które sprawdzą się w każdych warunkach.

Szlifierka pneumatyczna czy elektryczna?

W profesjonalnych sklepach narzędziowych znajduje się szeroki wybór szlifierek pneumatycznych i elektrycznych, które mają zdecydowanie inne właściwości od tych stołowych.

Wyróżniamy dwa typy narzędzi szlifujących – pneumatyczne oraz elektryczne. Jeszcze kilka lat temu zdecydowanie przeważały te pierwsze, obecnie coraz więcej atutów zaczynają mieć szlifierki elektryczne. Zaletą szlifierek pneumatycznych są ich niewielkie gabaryty, ergonomiczne kształty, co w porównaniu z ciężkimi i dużymi szlifierkami elektrycznymi zapewniało znacznie większą funkcjonalność. Przewaga ta zaczęła się jednak stopniowo zanikać wraz z zastosowaniem silników bezszczotkowych (indukcyjnych), wyraźnie mniejszych i lżejszych niż tradycyjne silniki szczotkowe o podobnej mocy. Pozwoliło to znacząco zmniejszyć wymiary oraz zredukować masę szlifierek elektrycznych, co automatycznie wpłynęło na ich korzyść i częstotliwość zakupu przez klientów.

Dobrym rozwiązaniem jest także akumulatorowa szlifierka kątowa, która zasilana jest oddzielnymi akumulatorami, które można ładować. Jest w pełni bezprzewodowa i pozwala na większą mobilność w pracy w warsztacie. Jej smukła konstrukcja pozwala na bezwysiłkową pracę w trudno dostępnych miejscach lub tuż nad głową pracownika.

AKUMULATOROWA SZLIFIERKA KĄTOWA METABO

Warto również wspomnieć o tym, że w warsztatach, w których pracuje kilka szlifierek przez kilka godzin dziennie, używanie napędu elektrycznego daje lepszy wynik w porównaniu z napędem pneumatycznym. W niewielkich serwisach, w których pracują kompresory o niskiej wydajności, korzystanie z narzędzi elektrycznych umożliwia jednoczesną pracę na kilku stanowiskach. W przypadku stosowania szlifierek pneumatycznych mogłyby się pojawić pewne problemy natury technicznej. Napęd elektryczny to zdecydowanie cichsza praca, a przy tym większa stabilność obrotów oraz większa mobilność narzędzia.

Polecane

Szlifierka pneumatyczna,  75 mm

Szlifierka pneumatyczna, 75 mm

173,02 zł brutto/1szt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 44 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-08-23
Profesjonalna i szybka obsluga. Towar wyslany natychmiast po dokonaniu platnosci. Bardzo dobra cena za wysyłkę za granicę (Szwecja) Polecam firmę
2023-07-22
Szybka realizacja zamówienia ,przesyłka dotarła na czas ,bez opóźnień.
pixel