Wykrywanie nieszczelności - tylko hydrogen?

2016-07-20
Wykrywanie nieszczelności - tylko hydrogen?

Za każdym razem, gdy dochodzi do wymiany elementu w systemie klimatyzacji, połączenia są rozłączane i dopiero ponowne użycie uszczelek z gumy (HNBR) pozwala na nowo zabezpieczyć układ, oczywiście jeszcze przed dodaniem czynnika chłodniczego. Każdorazowa wymiana wymaga testu, co pozwala uchronić się przed powtórzeniem błędów i stratami związanymi z ucieczką czynnika.

Sposoby wykrywania nieszczelności

Istnieje kilka sposobów wykrywania nieszczelności w układzie klimatyzacji. Jeden z nich polega na wtłaczaniu kontrastu i obserwowaniu reakcji w połączeniach i elementach systemu za pomocą okularów dostosowanych do światła ultrafioletowego oraz specjalnej lampy wyposażonej w źródło promieni UV.

Do testu ciśnieniowego 15 barów świetnie nadają się sam azot lub mieszaniny gazów (95 procent azotu i 5 procent wodoru zwane hydrogenem). Technika ta znana jest również ze świata przemysłu i nie dotyczy wyłącznie motoryzacji. Opiera się na zależności, według której atomy wodoru i azotu są na tyle małe, że przedostaną się przez nawet najmniej zauważalne szczeliny. Uważaj jednak na odpowiednie proporcje pomiędzy gazami. Stężenie wodoru przekraczające 5,7% jest już potencjalnie wybuchowe. Dokładnie zmierzony stosunek 95 do 5 gwarantuje jednak pełne bezpieczeństwo podczas stosowania. Obecność wodoru daje możliwość wykrycia specjalnym wykrywaczem jako że azot z którego składa się otaczające nas powietrze fałszowałby ewentualne pomiary. Do testów dedykowany są specjalne zestawy manometrów lub zestawy mobilne wyposażone w butlę o pojemności 1 l np. marki Optima.

hydrogen do badania szczelności

Barwnik ultrafioletowy

Inna technika wykrywania nieszczelności zakłada używanie barwnika ultrafioletowego, który dodaje się do układu razem z olejem. Kolejnym krokiem jest wtłoczenie czynnika ciśnienia roboczego. Niestety, metoda nie jest doskonała, ponieważ nie wykrywa wszystkich nieszczelności i nie działa, gdy układ jest niewypełniony , naraża również użytkownika na dodatkowe koszty. Również zgodnie z nowym rozporządzeniem o F-Gazach metody badania nieszczelności , które pozwalają na wydostane się czynnika na zewnątrz są niedopuszczalne.

Alternatywę, jak to zwykle w świecie techniki bywa, stanowią elektroniczne wykrywacze, np. firmy Optima czy Mastercool ,które działają na zasadzie detekcji zewnętrznych gazów czy to czynnika R134a czy R124yf czy wspomnianego hydrogenu. To jednak nie daje 100-procentowej pewności, bowiem ich obecność nie zawsze bezpośrednio związana jest z nieszczelnością poza tym dostęp do wielu elementów układu w komorze silnika czy w desce rozdzielczej jest mocno utrudniony.

wykrywacz nieszczelności

Podczas pracy nad wykrywaniem nieszczelności zachowaj kilka podstawowych zasad:

  • Nie uruchamiaj klimatyzacji, gdy układ napełniony jest mieszaniną testową w postaci azotu lub hydrogenu

  • Pamiętaj, że każdy test usuwa olej, który odpowiada za smarowanie kompresora. Jeżeli zapomnisz o ponownym uzupełnieniu oleju, może dojść do uszkodzenia mechanizmu już po pierwszym ponownym włączeniu.

  • BHP przede wszystkim, więc nie zapominaj o sięganiu po okulary chroniące oczy oraz specjalne rękawice.

  • Uważaj na czynnik chłodniczy ? nawet chwilowe dotknięcie prowadzi do odmrożeń.

  • Stosując techniki elektroniczne, nie uruchamiaj testerów w zanieczyszczonej atmosferze. W zależności od urządzenia masz możliwość pomiaru selektywnego oraz wyrażanego.

  • Stosuj się do zaleceń producentów w zakresie odległości podczas pomiaru.

  • Jeżeli wykryjesz potencjalny przeciek na danym złączeniu, ponów badania, nawet dwukrotnie, aby przekonać się, czy na pewno dobrze zlokalizowałeś nieszczelność.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2016

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 44 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-10-14
Bardzo sprawnie przeprowadzona transakcja
2023-07-20
polecam
pixel